x
  • Pradžia
  • >
  • Šį sekmadienį Vilniuje – didžiulis saugaus eismo renginys visai šeimai

Šį sekmadienį Vilniuje – didžiulis saugaus eismo renginys visai šeimai

2022-04-01

Balandžio 6 d. Lietuvoje minima Saugaus eismo diena. Ta proga vilniečius ir miesto svečius kviečiame pasikartoti žinias apie saugaus eismo taisykles balandžio 3 d., sekmadienį, sostinės Katedros aikštėje vyksiančiame VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcija) organizuojamame renginyje „Esu saugus ir saugantis kitus“, kurio metu lankytojai bus kviečiami dalyvauti edukacinėse veiklose ir iš arčiau susipažinti su specialiųjų tarnybų darbu.

Dėl neapdairumo ir saugaus eismo taisyklių nesilaikymo Lietuvos keliuose kasmet įvyksta skaudžių nelaimių. Vien pernai šalies keliuose žuvo 147 žmonės, o eismo įvykiuose nukenčia ne tik suaugusieji, bet ir vaikai.

„Kasmet vykstanti Saugaus eismo diena – priminimas, kad Kelių eismo taisyklių turime paisyti kasdien. Šiuo renginiu siekiame atkreipti visų eismo dalyvių dėmesį į saugumą keliuose ir priminti, kad dalyvaujant eisme atsipalaiduoti negalime, ir kad kiekvienas turime elgtis atsakingai ir pagarbiai bei saugoti savo ir kitų gyvybes keliuose“, – sako Kelių direkcijos vadovas Remigijus Lipkevičius.

Šį sekmadienį vyksiančio saugaus eismo renginio veiklose svečiai galės pasikartoti ne tik Kelių eismo taisykles, bet bus kreipiamas dėmesys ir į kiekvieno iš mūsų drausmingumo keliuose svarbą. Štai orams šylant į gatves po ilgos žiemos vėl išrieda gausus skaičius dviračių ir elektrinių paspirtukų vairuotojų, todėl jų saugumui bus skiriamas ypatingas dėmesys.

Pernai, palyginti su 2020 metais, dviratininkų žūčių sumažėjo nuo 15 iki 11 (27 proc.). Taip pat statistika rodo, jog gerokai saugesni buvo dviračių vairuotojai, dėvėję ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčias elementais  ar važiavę su įjungtais žibintais. Kadangi daugelis neįsivaizduoja savo gyvenimo be dviračio, edukacijų metu bus priminta, kaip tinkamai paruošti šią transporto priemonę naujam sezonui ir kaip turėtų atrodyti techniškai tvarkingas bei saugus dviratis. Kaip taisyklingai dalyvauti eisme keliaujant elektriniais paspirtukais, žinias atnaujinti padės praktinės užduotys, kurių metu atėjusieji į renginį galės išbandyti savo jėgas specialioje trasoje, ją įveikiant kuo saugiau, vadovaujantis Kelių eismo taisyklėmis ir kelio ženklinimu.

„Esu saugus ir saugantis kitus“ renginyje daug dėmesio bus skiriama ir vaikų edukacijoms. Net ir patys jauniausi eismo dalyviai – ikimokyklinio amžiaus mažyliai – galės pasimokyti pagrindines Kelių eismo taisykles, o vyresni – jas pasikartoti. Renginio erdvėje specialiai vaikams  bus įrengta elektromobiliukų trasa su kelio ženklais, kurioje edukatoriai mažuosius renginio svečius supažindins su ženklų reikšmėmis ir svarbiausiomis saugaus elgesio kelyje taisyklėmis. Vaikų ir suaugusiųjų taip pat lauks edukacinė atšvaitų zona, kurioje jie galės sužinoti, kodėl atšvaitai yra būtini tamsiuoju paros metu bei kaip juos taisyklingai naudoti. Žinias smagiai ir interaktyviai pasikartoti vaikams ir jų tėveliams padės ir viso renginio metu vyksianti atnaujinta Kelių eismo taisyklių  žinių viktorina. Nugalėtojai bus apdovanoti prizais!

Renginio dalyviai taip bus kviečiami į kelią pažvelgti neblaivaus žmogaus akimis – išbandyti girtumo akinius: juos užsidėjus pabandyti nesvyruojant pereiti specialiai įrengta tiesia linija. Nekeldami pavojaus kitiems, dalyviai galės patys įvertinti, kaip sudėtinga ir pavojinga gali būti orientuotis bei kaip keičiasi budrumas, reakcijos greitis ir atidumas apsvaigus.

Nuo alkoholio ir kitų medžiagų apsvaigusių žmonių sukeltų avarijų statistika vis dar kelia nerimą. Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, 2021-aisiais net 76 proc. eismo įvykių kilo dėl vairuotojų kaltės, iš jų dėl neblaivių vairuotojų – 8,5 proc. Pernai neblaivių vairuotojų sukeltuose eismo įvykiuose žuvo 25, sužeisti 224 žmonės. Tai patys skaudžiausi eismo įvykiai, kurių galima išvengti.

Lankytojai turės progą išbandyti ir automobilio apsivertimo bei susidūrimo imitavimo įrenginius, kuriuose nerizikuojant sveikata bus galima patirti, kaip jaučiasi vairuotojas kartu su keleiviais automobiliui verčiantis ar atsitrenkus į kliūtį net ir nedideliu greičiu, kokie svarbūs tokiose situacijose yra saugos diržai.

Viena įspūdingiausių renginio programos dalių – kvapą gniaužianti gelbėjimo operacija „Po eismo įvykio“. Katedros aikštėje bus imituojama eismo įvykio scena, kurioje specialiųjų tarnybų atstovai gelbės po avarijos užsiliepsnojusiame automobilyje įstrigusius žmones.

Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Vytautas Grašys, atkreipdamas visuomenės dėmesį į mūsų  saugumą kelyje, šviečiamąją ir auklėjamąją veiklą, akcentuoja: „Tikrai geriau kiekvienam pamatyti specialiųjų tarnybų darbą šiame renginyje, nei jį išvysti viešajame eisme – po realaus eismo įvykio. Ugdyti atsakomybės jausmą privalome nuo mažų dienų ir čia didžiausias darbas tenka suaugusiesiems – tėvams, seneliams, kitiems artimiesiems, pedagogams. Juk geras ir sektinas pavyzdys yra įkvepiantis. Kartu linkėčiau, kad kiekviena diena mūsų šalies keliuose būtų saugi – tai pasiekti galime tik atsakingai elgdamiesi. Savitarpio pagarba, dėmesingumas, atsargumas, atrodo, paprastos, tačiau labai reikšmingos kiekvieno eismo dalyvio pareigos“.

Visos dienos veiklas vainikuos muzikinė dalis – projekte „Lietuvos balsas“ išgarsėjusios dainininkės ir dainų autorės Paulinos Paukštaitytės pasirodymas.

Saugaus eismo renginys „Esu saugus ir saugantis kitus“ vyks balandžio 3 d. 12.00 val. Vilniaus Katedros aikštėje.

Renginio programa.