x
  • Pradžia
  • >
  • Baltijos kelininkų asociacijos atstovai aptarė šių metų veiklos planus

Baltijos kelininkų asociacijos atstovai aptarė šių metų veiklos planus

2023-05-18

AB Lietuvos automobilių kelių direkcijai pirmininkaujant Baltijos šalių kelininkų asociacijai (angl. Baltic Road Association (BRA), surengtas trečias Baltijos šalių kelininkų tarybos susitikimas. Vykusio susitikimo metu, kuriame dalyvavo visų trijų Baltijos šalių kelių direkcijų atstovai, Baltijos kelininkų asociacijos tarybos nariai, pasidalinta šalims aktualia informacija ir patirtimis apie įgyvendintas bei planuojamas veiklas, šių metų iššūkius, finansavimą, vykstančius pokyčius organizacijų valdyme. Pristatymuose išskirtinis dėmesys skirtas įgyvendinamų ir planuojamų įgyvendinti strateginių objektų apžvalgai.

Lietuvos atstovai susitikimą pradėjo supažindinimu apie šiuo metu Lietuvos automobilių kelių direkcijoje įgyvendinamus pokyčius, kuriais siekiama gerinti bendrovės veiklos procesus ir rezultatus. Taip pat buvo pristatyti galimi alternatyvūs finansavimo šaltiniai bei strateginės veiklos kryptys.

Estijos transporto administracijoje nuo šių metų gegužės 1 d. įsigaliojo struktūriniai pokyčiai, kurių metu skirtingos susisiekimo sritys (keliai, oro ir vandens transportas) buvo sutelktos į vieną kompetencijų valdymo centrą. Anot Estijos atstovų, ši transformacija padės siekti skaidrumo, efektyvesnės veiklos bei rezultatų. Tuo pačiu buvo pademonstruoti ir didieji projektai, magistralinių kelių plėtra, kelių tiesimo projektavimui naudojama BIM (Building Information Modeling) programa.

Latvijos atstovai šįkart dėmesį skyrė Via Baltica plėtros planams, iki šių metų pabaigos planuojamam užbaigti Kekavos aplinkkeliui. Parodytas vienas iš didžiausių būsimų infrastruktūros projektų – tiltas, kuris bus skirtas tiek keliams, tiek geležinkeliams įgyvendinant Rail Baltic projektą.

Be bendrų veiklos ataskaitų, šio susitikimo metu buvo apžvelgti planuojami įgyvendinti karinio mobilumo projektai, pasidalinta patirtimi teikiant finansavimo paraiškas šių projektų įgyvendinimui gauti, kiti aktualūs klausimai.

Susitikime taip pat buvo sutarta dėl jungtinio trišalio dalyvavimo šį rudenį Prahoje, Čekijoje, vyksiančiame Pasaulio kelių kongrese (World Road Congress), kurį organizuoja Pasaulio kelininkų asociacija PIARC (World Road Association). Dalyvavimas kongrese – ne tik galimybė reprezentuoti BRA veiklą, tačiau ir kiekvienai šaliai pristatyti savo organizacijos veiklą, išskirtinius projektus, pasiekimus, bet ir supažindinti su pačia šalimi.

Prieš tai Pasaulio kelių kongresas buvo surengtas 2019 m. Abu Dabyje, kuris sulaukė daugiau nei 6 000 dalyvių iš 144 šalių, daugiau nei 3 700 delegatų, keletos dešimčių transporto sektoriaus ministrų iš viso pasaulio.

Lietuvoje šiuo metu skaičiuojama kiek daugiau nei 21 tūkst. km valstybinės reikšmės kelių, iš jų apie 25 proc. su žvyro danga. Kaimyninėje Latvijoje valstybinės reikšmės kelių tinklą sudaro apie 20 tūkst. km kelių, iš kurių apie 50 proc. su žvyro danga, Estijos valstybinės reikšmės kelių ilgis – 16,9 tūkst. km., iš jų žvyrkelių apie 24 proc. Šiais metais Lietuvos valstybinės reikšmės kelių tvarkymui numatyta skirti 452 mln. eurų (Kelių priežiūros ir plėtros programos ir Europos Sąjungos fondų lėšos), Latvijos – 289 mln. eurų, Estijos – 205 mln. eurų.

Pagrindinis Baltijos šalių kelininkų asociacijos tikslas – ieškoti galimybių bendradarbiavimui atliekant bendrus projektus, koordinuojant techninių ekspertų grupių darbą, organizuojant bendrus seminarus, tarptautines konferencijas, bendradarbiaujant su kitomis tarptautinėmis kelininkų organizacijomis.

Nuo pernai metų iki 2025 m. Lietuva šiai asociacijai pirmininkaus 4 metus, o tuomet pirmininkavimą asociacijai perduos Estijai.